Värt att veta

Senast ändrad: 06 oktober 2020

Värt att veta är korta föredrag om forskning och miljöanalys på SLU. Forskningen på SLU vågar ifrågasätta etablerad kunskap och siktar på att lösa riktiga problem för en levande värld.

Varför Värt att veta

Värt att veta bjuder in till intressanta korta föreläsningar med en forskare på SLU. Vi vill på detta sätt öka kunskapen om forskningen genom att i en populärvetenskaplig form presentera ett axplock av de olika forskningsprojekten som finns på SLU. Hela programmet tar inte mer än en timme.

Under hösten 2020 kommer föredragen hållas digitalt.

Program

Varje ort har sitt program och enklast är att klicka på respektive länk nedan för att se det aktuella programmet. Alnarp återkommer med program våren 2021.

Länkar

Vid varje programpunkt presenterar vi länken som gäller för just den föreläsningen. Länken blir aktiv ungefär tio minuter före föreläsningen börjar. 

Språk

Föreläsningarna hålls ibland på svenska och ibland på engelska. Språket anges i presentationen för det aktuella föredraget.

Värt att veta är öppet för alla - Välkommen!

Sidansvarig: mw-red@slu.se