Foto 01. Spärraggmossa Racomitrium elongatum. Stenhamra december 2017. Foto: Patrik Engström.
Foto 2. Nu slår kylan till och fåglarna får det svårare och svårare att hitta mat. Mata mera! Foto. Peter Nilsson.
Foto 3. Håris eller sk Vätteskägg. Uppstår vid väderomslag från vått och milt till torrt och några minusgrader. Någon slags svamp är också iblandad, okänt vilken. Foto: Leif Johansson.
Foto 4. Krabbspindel. Foto: Kerstin Nilsson.
Foto 5. vad är detta? Foto: Kerstin Nilsson
Foto 6. En som kryper omkring även vintertid, Penselfoting Polyxenus lagurus. Foto: Kjell Nilsson.
Foto 7. Min sons bild tagen utanför Tokyo. Foto: Andreas Jensen.
Foto 8. En soluppgång i naturvårdsområdet Hökensås med sin tallmo och mångfald av sjöar. Foto: Maria Falk Larsson.
Foto 9. Nyckelpiga fotot taget hemma i trädgården,Eslöv. Foto: Toni Stakovski
Foto 10. Nyckelpiga. Bilden är tagen i Helsingborg. Foto: Jan Karlsson.
Foto 11. Domherre. Foto: Marianne Larsson.
Foto 12. Nyfiken rödräv i Sundsvall. Foto: Sabina Anjert.
Foto 13. En marsdag för snart 3 år sedan. Såg att vår ena norrbottenspets fått syn på något genom fönstret. Tittade ut och fick se en hermelin som for fram och tillbaka nere på lägdan utanför vårt hus. Skyndade mig ut med kameran. Foto: Katarina Åsman.
Foto 14. I Lomma åker kråkorna skridskor :-) Lomma 2018.01.13. Foto: Sophie Håkansson.
Foto 15. Ett foto taget i den småländska naturen. Foto: Ing-Marie Olsson.
Foto 16. Koltrast. Foto: Percy Björkman
Foto 17. Blöt gråsparv undrar vem jag är. Foto: Jenny Östlund.
Foto 18. Fotot föreställer en gölgroda Pelophylax lessonae och är taget vid dammen Svarbådan på Hållnäs-halvön i norra Uppland juli 2017. Foto: Gustav Wikström.
Foto 19. Sidensvans i Sundsvall. Foto: Karin Mattsson.
Foto 20. Säg hej till Doris, en kärrspindelhona (Dolomedes fimbriatus) som bodde under vår brygga i somras. På bilden ser man henne bära på sin äggkokong. Platsen är Bistås vid Hemsjön mellan Töllsjö och Sandared i Västra Götaland. Foto: Marianne Lager.
Foto 21. Kom ut på verandan en dag i augusti och såg den här gräshoppan på räcket. Den lät mig ta några kort innan den tröttnade och hoppade iväg. Foto: Lotta Claesson.
Foto 22. En blåsig augustidag hittade jag den här rapsfjärilen som förmodligen väntade på bättre väder. Foto: Lotta Claesson.
Foto 23. Rödhake i regnigt väder. Foto: Annika Lavin Johansson.
Foto 24. En sidensvans som fotades i 18 minusgrader. På grund av kylan så hade den burrat upp sig ordentligt. Foto: Michael Estwik.
Foto 25. Bilden är tagen i Tyresta Nationalpark på södertörnsvargen "Grimma" från i höstas när jag fick äran att ha detta fantastiska möte med henne öga mot öga och jag lyckades föreviga henne på bild. Tyvärr finns hon inte med oss idag så den här bilden betyder så enormt mycket för så många! Foto: Haoujin Gezeni.
Foto 26. En korsspindel lindar in middagen. Bilden är tagen på småländska höglandet en dag i augusti. Foto: Lotta Claesson.
Foto 27. Sidenbi. Foto: Solveig-Hagfors.
Foto 28. Grön vårtbitare Tettigonia viridissima. Nattfoto. Foto: Solveig Hagfors.
Foto 29. Skäckspinnare endromis vercicolora som hör till familjen fjärilar, kortet taget i Horrsjön strax norr om Filipstad. Foto: Christoffer Larsson.